وبلاگ

اهمیت تعمیرات در ایران

اهمیت تعمیرات در ایران

بشر در طول حیات خود دائما در مسیر  رشد و تعالی بوده است و در عصر های مختلف با خلاقیت و خلق کردن آثار خود در جهت بهبود زندگی گام برداشته است. با اختراع ماشین آلات و بکار گیری آنان در صنعت، پا به عرصه صنعتی نهاد و تحول فکری و بینشی و همچنین سرعت در ساخت ساز ها و ایده های خود را آغاز کرد.


 دستگاه ها، ابزار ها و لوازم بسیار زیادی توسط جوامع مختلف ساخته و استفاده شدند؛ بطوریکه با گذر زمان از ابتدای این عصر تا الان پیشرفت های قابل توجهی داشته است و این سازه ها جزء جدایی ناپذیر از زندگی ها محسوب میشوند و اقتصاد که از مهمترین ارکان زندگی است به این تحولات گره خورده است.

دستگاه ها در حوزه های مختلفی طراحی شده اند؛ از جمله:

1. دستگاه های صنعتی

2. لوازم خانگی

3. تجهیزات نظامی

4. وسایل حمل و نقل

5. تجهیزات پزشکی

6. ابزار های محاسبه گر و ارتباطی؛ مثل کامپیوتر ها، لپ تاپ ها ، تبلت ها، موبایل ها و ...

7. وسایل سرگرمی

8. و ...

 

استفاده از این وسایل ها به مرور زمان باعث کاهش عمر و در نهایت خرابی آنان میشود، لذا در کنار خلق کردن و طراحی، اینجاست که تعمیرات از اهمیت بالایی برخوردار میشود و افرادی در جامعه به عنوان تعمیر کار مشغول به فعالیت های اقتصادی و اجتماعی میشوند.

بسته به جوامع مختلف موضوع تعمیرات از اهمیت های مختلفی برخوردار میشود. کشورهایی که از نظر سطح اقتصاد در درجه بالاتری قرار دارند معمولاً با خرابی یک وسیله، تعویض و خرید وسیله ی دیگر را نسبت به تعمیر آنان ترجیح میدهند و هر چه به سمت جوامع سطح پایین تری پیش میرویم، تعمیرات صرفه اقتصادی بهتری را از خود نشان میدهد.

در کشور ما ایران، تعمیرات نسبت به طراحی ارجح تر و از لحاظ اقتصادی به صرفه تر می باشد لذا از جایگاه خوبی برخوردار است و روز به روز از لحاظ بازار کار و اقتصاد، متقاضیان و علاقه مندان بیشتری را وارد این عرصه میکند.

ورود به حوزه تعمیرات موجب آن میشود که دستگاه های مختلف بررسی شوند و این خود بر مهارت های افراد و تجربیات آنان می افزاید و موجب طراحی و خلق ایده های آنان در آینده می شود.

 در گذشته جهت یادگیری مهارت های فنی افراد در قالب شاگرد مشغول به کار می شدند و به مرور زمان مهارت های لازم در کار را فرا میگرفتند اما با گسترش فرهنگ و امکانات آموزشی، پیمودن این مسیر و زمان یادگیری کوتاه تر شده است؛ که ازجمله آنان میتوان به چاپ کتاب ها، گسترش ظرفیت استفاده از فضای های مجازی، برگزاری کلاس های آموزشی و سایر مسیر های یادگیری اشاره کرد.

در پایان به جوان مستعد و توانمند پیشنهاد می شود، جهت رشد و موفقیت در حوزه تعمیرات علاوه بر مطالعه و آموزش به  یادگیری مهارت های عملی بپردازند و بالعکس علاوه بر کار های عملی، از مطالعه در حوزه شغلی خود غافل نشوند.