وبلاگ

چگونه باتری اصلی را از تقلبی تشخیص دهیم؟

چگونه باتری اصلی را از تقلبی تشخیص دهیم؟

گوشی های موبایل به واسطه قابلیت جابجایی خود ملزم به استفاده از باتری هستند و از آنجا که این باتری طول عمری دارد که مرتبط با میزان استفاده کاربر است، پس از مدتی به انتهای عمر خود رسیده و بایستی تعویض شود. متاسفانه درون بازار پر است از باتری های تقلبی که از راندمان نامناسب آنها گرفته تا انفجار و شعله ور شدنشان، کاربر را با دغدغه تشخیص باتری اصل از غیر اصل مواجه می کنند. به همین جهت در ادامه می خواهیم روش تشخیص آنها از یکدیگر را با هم ببینیم و اگر چه در اینجا باتری گوشی گلکسی S3 سامسونگ را برای نمونه آورده ایم، اما روش انجام کار برای باتری دیگر گوشی ها هم به همین شکل است.

مراحل را به همراه تصویر در زیر یک به یک توضیح داده ایم.

مورد اول

جعبه باتری را بررسی کنید.

جعبه باتری های اصلی کیفیت ساخت خوبی دارد تا بتواند به درستی از باتری حفاظت نماید. همینطور رنگ ها و حروف روی جعبه ظاهری طبیعی و نرمال دارند.

البته با توجه به باتری های موجود در بازار ایران باید گفت این مورد خیلی کاربری نیست چون اکثر باتری های داخل بازار پک ندارند. پس دیگر موارد را بررسی نمایید.


مورد دوم

تاریخ ساخت را بررسی نمایید.

تاریخ ساخت حک شده بر بدنه باتری را با تاریخ روی جعبه مقایسه نمایید. هر دو بایستی  یکی باشد.


مورد سوم

با دقت بدنه باتری و برچسب آن را چک کنید.

مواد به کار رفته در بدنه باتری تقلبی گاهی حس و حال اصل بودن را نمی دهند و همینطور غالبا برچسب دور بدنه در قسمت لبه ها دارای برآمدگی و شکاف است. اما باتری اصلی به این شکل نبوده و بین برچسب و بدنه شکافی مشاهده نشده و برچسب به خوبی تا لبه ها کشیده شده است (مانند تصاویر زیر).


مورد چهارم

به نوع نوشته های روی باتری دقت کنید.

نوشته های روی باتری اصلی ظاهر خوبی داشته و با حروف ضخیم و پر رنگ چاپ شده اند، در حالی که کیفیت چاپ بر روی نمونه تقلبی پایین تر بوده و حروف نازک ترند.مورد پنچم

زوایای انتهایی باتری را بررسی کنید.

همانطور که در شکل می بینید، بخش انتهایی باتریباتری جمع و جور تر بوده و تر و تمیز تر کار شده است.


مورد آخر

وزن باتری بسیار با اهمیت است. اگر باتری بیش از حد سبک و یا سنگین باشد نشانه غیر اصلی بودن آن است. برای تشخیص آن کافی است یکبار باتری اصلی را لمس کرده باشید.

و در آخر باتری های خود را همیشه از مراکز معتبر خریداری نمایید و باتری بدون گارانتی نخرید. باتری های اصلی معمولا یکسال گارانتی تعویض بدون قیدو شرط دارند و بادکردگی باتری نیز شامل گارانتی است.