preloader

آموزشگاه رادمان

پایتون یکی از زبان‌ های برنامه‌ نویسی سطح بالا برای توسعه بازی‌ های ویدئویی است.

آموزش ساخت بازی با پایتون

 • فناوری اطلاعات
 • رادمان
 • 115
 • 1403/1/28
آموزش ساخت بازی با پایتون

در طی سال‌ ها، پایتون به‌ عنوان یک‌ زبان برنامه‌ نویسی بسیار محبوب برای توسعه بازی‌ ها شناخته شده است. بسیاری از افراد علاقه‌ مند به صنعت بازی‌ های ویدئویی، به‌ دلیل فرصت‌ های شغلی بسیار و گستردگی این حوزه، به یادگیری و دیدن آموزش ساخت بازی با پایتون مشغول می‌ شوند. خلاف بسیاری از زبان‌ های برنامه‌ نویسی، پایتون دارای سینتکسی ساده بوده که مانند زبان انگلیسی محاوره‌ ای است، بنابراین، برنامه‌ نویسان مبتدی نیز به‌ راحتی می‌ توانند با آن آشنا شوند و کدنویسی کنند.

این مقاله به شما اصول اولیه ساخت بازی با پایتون را آموزش می‌ دهد. همچنین، در ادامه ماجرا در مورد کتابخانه‌ های مرتبط با توسعه بازی در پایتون معرفی می کنیم تا بتوانید از آن‌ ها برای ساخت بازی‌ های خود استفاده کنید. علاوه‌ بر این، مراحل عملی ساخت یک بازی با استفاده از پایتون به شما آموزش‌ داده ‌شده تا بتوانید به‌ طور مستقیم با روند ساخت بازی‌ ها با این زبان آشنا شوید.

آموزش ساخت بازی در پایتون

پایتون یکی از زبان‌ های برنامه‌ نویسی سطح بالا برای توسعه بازی‌ های ویدئویی است. ازآنجایی‌ که پایتون دارای سینتکسی ساده و قدرتمند است و همچنین از کتابخانه‌ های متنوعی برای توسعه بازی‌ ها پشتیبانی می‌ کند، بسیاری از برنامه‌ نویسان مصمم به استفاده از آن برای توسعه بازی‌ ها هستند.

کتابخانه‌ هایی مانند Pygame به شما این امکان را می‌ دهند که با استفاده از پایتون، بازی‌ هایی با گرافیک 2بعدی و حتی 3‌بعدی بسازید. این کتابخانه‌ ها ابزارهایی را فراهم می‌ کنند که برنامه‌ نویسان بتوانند از آن‌ ها برای کنترل واکنش‌ ها، حرکت شی‌‌ ها، ایجاد صدا و تصاویر در بازی‌ های خود استفاده کنند.

اگرچه برای ساخت بازی‌ های پیچیده و حرفه‌ ای نیازمند مهارت‌ های بیشتری خواهد بود و برای این کار ممکن است نیاز به استفاده از تکنولوژی‌ های دیگری مانند موتورهای بازی (Game Engines) داشته باشید، اما با دیدن آموزش پایتون می‌ توانید بازی‌ های ساده تا متوسط را به‌ راحتی بسازید.

پایتون یک غول برای توسعه بازی ها

پایتون همچنان به‌ عنوان یک ابزار بسیار قابل‌ استفاده برای توسعه بازی‌ های کامپیوتری مورد استفاده قرار می‌ گیرد.

آموزش ساخت بازی با پایتون به‌ دلایل زیر می‌ تواند برای برنامه‌ نویسان بازی تازه‌ کار انتخاب مناسبی باشد:

 • سادگی و خوانایی
 • قابلیت استفاده مجدد از کدها (Reusable Code)
 • عیب‌ یابی یا دیباگ کردن کدها در پایتون به‌ نسبت آسان است

این درحالی است که استودیوهای بزرگ بازی‌ سازی اغلب برای توسعه بازی‌ های خود از زبان‌ هایی استفاده می‌ کنند که سرعت بالا و امکانات گرافیکی پیشرفته‌ تری دارند. اما پایتون همچنان به‌ عنوان یک ابزار بسیار قابل‌ استفاده برای توسعه بازی‌ های کامپیوتری مورد استفاده قرار می‌ گیرد.

ساخت بازی در پایتون به‌ طور رایج توسط استودیوهای بزرگ بازی‌ سازی برای ساخت نمونه اولیه بازی‌ ها (Game Prototyping) مورداستفاده قرار می‌ گیرد. این یعنی نسخه اولیه برخی از بازی‌ های محبوب قبل‌ از ساخت با یک‌ زبان سریع‌ تر و به‌ احتمال زیاد با زبان پایتون نوشته شده‌ اند.

برای آموزش ساخت بازی با پایتون، در ابتدا بهتر است یادگیری اصول برنامه‌ نویسی پایتون را آغاز کنید. این شامل مواردی مانند مفاهیم اساسی این زبان، متغیرها، انواع داده‌ ها، ساختارهای کنترل، توابع و مفاهیم برنامه‌ نویسی شی‌ گرا می‌ شود.

این پایه‌ ها بسیار مهم هستند و به شما کمک می‌ کنند تا اصول و تکنیک‌ های توسعه بازی در پایتون را بهتر درک کنید. آشنایی با زبان‌ های دیگری مانند C++، C یا Java می‌ تواند به شما کمک کند تا مفاهیم برنامه‌ نویسی را بهتر درک کنید و از مقایسه آن‌ ها در حین آموزش ساخت بازی با پایتون بهره ببرید. می‌ توانید از دوره‌ های آموزش برنامه‌ نویسی آموزشگاه رادمان برای این هدف استفاده کنید.

کتابخانه‌ ها و فریمورک‌ های ساخت بازی با پایتون

درعصر‌حاضر، پایتون یکی از زبان‌ های برنامه‌ نویسی محبوب، پرتقاضا و موفق در عرصه برنامه‌ نویسی است. یکی از ویژگی‌ هایی که پایتون را نسبت به سایر زبان‌ ها متمایز می‌ کند، وجود فریم‌ورک‌ ها و کتابخانه‌ های قدرتمند آن بوده و همچنین، این زبان برنامه‌ نویسی دارای کتابخانه‌ های بسیار خوبی برای توسعه بازی‌ ها است. ازاین‌ رو، آموزش ساخت بازی با پایتون به‌ عنوان یک برگ برنده در حوزه ساخت بازی‌ ها شناخته می‌ شود. کتابخانه‌ ها و فریم‌ ورک‌ های متعددی برای ساخت بازی‌ ها با استفاده از پایتون وجود دارند. برخی از محبوب‌ ترین آن‌ ها عبارت‌ اند از:

کتابخانه Pygame؛ (مشهورترین کتابخانه متن‌ باز)

کتابخانه Pygame به‌ عنوان قدیمی‌ ترین و مشهورترین کتابخانه متن‌ باز (Open Source) برای زبان برنامه‌ نویسی پایتون محسوب می شود. این کتابخانه ابزار بسیار مفیدی برای توسعه بازی‌ ها در پایتون است و تحولی اساسی در فرایند ساخت بازی با این زبان ایجاد کرده است.

Pygame با ارائه امکانات گرافیکی، مدیریت ورودی کاربر، صدا و سایر ابزارهای مورد نیاز برای توسعه بازی‌ های 2بعدی، به توسعه‌ دهندگان اجازه می‌ دهد تا به‌ راحتی و با کارایی بالا بازی‌ های خود را ایجاد کنند. ازآنجایی‌ که Pygame به‌ صورت متن‌ باز منتشر شده، توسعه‌ دهندگان می‌ توانند آن را بر‌اساس نیازهای خود تغییر و بهبود دهند و از امکانات آن نهایت استفاده را ببرند.

قدرت گرافیکی و انیمیشنی در دستان Panda3D

یک فریم‌ ورک منبع‌ باز (Open Source) برای توسعه بازی‌ های 3‌بعدی است که به زبان برنامه‌ نویسی پایتون ارائه شده است.

یک فریم‌ ورک منبع‌ باز (Open Source) برای توسعه بازی‌ های 3‌بعدی است که به زبان برنامه‌ نویسی پایتون ارائه شده است. این فریم‌ ورک توسعه‌ دهندگان را قادر می‌ سازد تا با استفاده از قدرت گرافیکی و انیمیشنی آن، بازی‌ های 3‌بعدی پیچیده و جذابی را ایجاد کنند.

ساخت بازی با اوج کیفیت در Arcade

Arcade یکی از بهترین کتابخانه‌ های در آموزش ساخت بازی با پایتون است. این کتابخانه تنها با نسخه ۳.۶ و بالاتر از پایتون سازگاری دارد. با استفاده از ماژول Arcade، توسعه‌ دهندگان می‌ توانند از گرافیک کامپیوتری و کتابخانه‌ های صوتی برای ایجاد بازی‌ های باکیفیت و تعاملی استفاده کنند.

علاوه‌ بر این، Arcade یک کتابخانه شی‌ گرا است و از مفهوم‌ های برنامه‌ نویسی شی‌ گرا برای ساختاردهی و مدیریت بازی‌ ها استفاده می‌ کند. به‌ این‌ ترتیب، توسعه بازی‌ های پویا و پیچیده با استفاده از این کتابخانه به‌ سادگی امکان‌ پذیر است. این تنها چند نمونه از کتابخانه‌ فریمورک‌ هایی هستند که برای توسعه بازی‌ ها با استفاده از پایتون وجود دارند. هر‌یک از این ابزارها فریم‌ ورک‌ ها قابلیت‌ ها و ویژگی‌ های خاص خود را دارند که بسته به نیاز شما به‌ کار گرفته می‌ شوند.

آموزش ساخت بازی اندروید با پایتون

برای ساخت بازی اندروید با استفاده از پایتون‌، شما نیاز به استفاده از کتابخانه‌ ها یا فریمورک‌ هایی مانند ‌Kivy ،BeeWare، یا  SL4A (Scripting Layer for Android) دارید که به شما امکان ایجاد برنامه‌ های اندرویدی با استفاده از زبان برنامه‌ نویسی پایتون را می‌ دهند.

با استفاده از این ابزارها، می‌ توانید بازی‌ هایی را برای سیستم‌ عامل اندروید طراحی و پیاده‌ سازی کنید. البته باید توجه داشت که عملکرد و کارایی این بازی‌ ها ممکن است کمی پایین‌ تر از برنامه‌ هایی باشد که به زبان‌ های برنامه‌ نویسی مخصوص اندروید نوشته شده‌ اند، اما برای پروژه‌ های کوچک و متوسط، استفاده از پایتون برای ساخت بازی‌ های اندرویدی می‌ تواند گزینه‌ مناسبی باشد.  اگر به‌دنبال یادگیری زبان‌ های برنامه‌ نویسی مخصوص اندروید هستید، ما در آموزشگاه رادمان، آموزش برنامه نویسی اندروید برای همه افراد از مبتدی تا پیشرفته فراهم کرده ایم.

ساخت بازی xo با پایتون

ساخت بازی دوز با استفاده از آموزش ساخت بازی با پایتون می‌ تواند یک پروژه آموزشی و جذاب برای تمرین مفاهیم برنامه‌ نویسی باشد. این بازی ساده اما معروف، امکانات زیادی برای اجرای آن با پایتون نیاز دارد.

مزایای ساخت بازی دوز با پایتون

در ادامه به 2 مورد از مزایای ساخت بازی دوز با پایتون اشاره خواهیم کرد. این موارد عبارت‌ اند از آموزش مفاهیم برنامه‌ نویسی با ساخت بازی ساده با پایتون و توانایی توسعه و تغییرات بعدی در همین بازی‌ ها. 

 • آموزش مفاهیم برنامه‌ نویسی با ساخت بازی ساده با پایتون: ساخت بازی دوز با پایتون می‌ تواند به شما کمک کند تا مفاهیمی از‌جمله لیست‌ ها، حلقه‌ ها، شرط‌ ها و توابع را درک کنید و با آن‌ ها آشنا شوید.
 • توانایی توسعه و تغییرات بعدی: پس‌ از ایجاد بازی دوز، می‌ توانید تغییرات و بهبودهای مختلفی را به بازی اضافه کنید. به‌ عنوان ‌مثال، افزودن گرافیک بهتر و نمایش پیغام‌ های مختلف برای برنده یا مساوی شدن بازی.

ساخت بازی مار با پایتون

بازی مار یا Snake یکی از بازی‌ هایی است که تقریباً همه افراد با آن آشنا هستند.

بازی  مار یا Snake یکی از بازی‌ هایی است که تقریباً همه افراد با آن آشنا هستند. این بازی کلاسیک با ساختار بسیار ساده‌ اش، همیشه مورد توجه و علاقه قرار گرفته است. افراد برای شکستن رکوردهای خود و بهبود عملکرد در این بازی به دنبال تجربه‌ بهتری هستند. اگر به یادگیری برنامه‌ نویسی به‌ ویژه آموزش ساخت بازی با پایتون علاقه‌ مند هستید، ساخت بازی مار یک فرصت عالی برای تمرین مهارت‌ های خودتان خواهد بود و به شما اجازه خواهد داد تا خلاقیت خود را به‌کار بگیرید.

 پایتون با گرایش هک و امنیت

جدا از آموزش ساخت بازی با پایتون، پایتون به‌ دلیل سادگی، قدرت، و جامعه‌ آماری بالا، به یکی از محبوب‌ ترین زبان‌ های برنامه‌ نویسی در جهان تبدیل شده است، به‌ طوری‌ که حتی هکرها نیز از آن استفاده می‌ کنند. تا به امروز، ابزارهای قدرتمندی در‌زمینه هک و امنیت با استفاده از پایتون توسعه داده شده‌ اند که به‌ طور قابل‌ توجهی به جامعه سایبری کمک کرده‌ اند.

زمان لازم برای فراگیری آموزش هک و امنیت با پایتون بستگی به تجربه کدنویسی شما دارد. اگر از قبل دانش برنامه‌ نویسی دارید، ممکن است درک پایتون برای هک تنها به چند روز یا چند هفته یادگیری اختصاصی نیاز داشته باشد. اما، اگر در‌زمینه برنامه‌ نویسی تازه‌ کار هستید، ممکن است چندین ماه طول بکشد تا مهارت پیدا کنید. روش‌ های یادگیری مختلفی ازجمله دوره‌ های آموزشی آنلاین، کتابخانه‌ های مرجع و بوت‌ کمپ‌ های کدنویسی برای این هدف در دسترس هستند و می‌ توانند به شما کمک کنند تا مهارت‌ های لازم برای هک با پایتون را به‌ دست آورید.

نتیجه گیری

با توجه به مطالبی که در این مقاله مطالعه کردید، آیا پایتون برای ساخت بازی مناسب است یا خیر؟ انواع کتابخانه‌ های مختلفی که برای ساخت بازی‌ ها در پایتون استفاده می‌ شوند وجود دارند. این کتابخانه‌ ها شامل Pygame ،Panda3D و Arcade است که هر‌کدام ویژگی‌ ها و قابلیت‌ های خاص خود را برای توسعه‌ بازی‌ های 2بعدی و 3‌بعدی در پایتون ارائه می‌ دهند.

ساخت 2 بازی معروف مار و دوز با استفاده از پایتون می‌ تواند برای کسانی که وارد این حوزه شده‌ اند مفید باشد چراکه این بازی‌ ها به‌ عنوان تمرین برای آموزش ساخت بازی با پایتون مورد ‌استفاده قرار می‌ گیرند. چنانچه در هنگام ساخت بازی در پایتون با هر نوع مشکلی برخوردید می توانید از طریق راه های ارتباطی در آموزشگاه رادمان با کارشناسان فنی حوزه برنامه نویسی تماس بگیرید.

نویسنده مقاله : رادمان

اشتراک گذاری مقاله :

 • سوالات متداول آموزش ساخت بازی با پایتون

  1کتابخانه Arcade با چه نسخه ای از پایتون سازگار است؟

  این کتابخانه تنها با نسخه ۳.۶ و بالاتر از پایتون سازگاری دارد. با استفاده از ماژول Arcade، توسعه‌ دهندگان می‌ توانند از گرافیک کامپیوتری و کتابخانه‌ های صوتی برای ایجاد بازی‌ های باکیفیت و تعاملی استفاده کنند.

  2برای ساخت بازی با اندروید از چه کتابخانه هایی استفاده می کنیم؟

  برای ساخت بازی اندروید با استفاده از پایتون‌، شما نیاز به استفاده از کتابخانه‌ ها یا فریمورک‌ هایی مانند ‌Kivy BeeWare، یا SL4A دارید.

  نظرات کاربران و ارسال دیدگاه

   0

  ارسال دیدگاه

  امتیاز شما به این مقاله  0   

  نظرات کاربران

   0

  جدیدترین مقالات

  True پیش نمایش
 • مشاوره رایگان